Airmar B175MW Med Ultra Wide 1kW, 20 Chirp Thru-Hull 12-Pin Transducer f/Furuno TZTouch3 [B175C-20-MW-12F]
B175MW Med Ultra Wide 1kW, 20° Chirp Thru-Hull 12-Pin Transducer for Furuno TZTouch3The B175MW takes transducer design and performance to a whole new level by using medium frequency (60-100 kHz) with an incredible ultra-wide beamwidth ranging from 57-73° port-starboard to 16° average fore-aft. Maximum coverage under the boat is achieved...
Vendor: Airmar
SKU: CWR-103572
Availability: Out Of Stock
Product Type: Transducers
Hurry up! only 0 left
Vendor: Airmar
B175MW Med Ultra Wide 1kW, 20° Chirp Thru-Hull 12-Pin Transducer for Furuno TZTouch3
The B175MW Tilted Element Thru-hull is a 1 kW transducer housed in one of AIRMAR’s most popular Tilted Element housings which includes a ceramic element fixed at a 20° angle. Because the transducer is installed almost flush with the hull, the tilted element corrects for the hull deadrise and orients the ceramic element vertically to ensure maximum echo returns to the transducer.
Features:
  • Fixed 20° tilted version for 16° to 24° hull deadrise
  • 12 Pin Connector for Furuno TZTouch3 12" and 16" Displays
  • Depth and fast-response water-temperature sensor
  • 1 kW with depth tracking down to 400 m (1,300#39;)
  • Medium frequency: 60-100 kHz
  • 57° to 73° beamwidth (port/starboard)
  • 16° average fore/aft
  • 40 kHz of total bandwidth from one transducer
  • Medium frequency for superior mid-depth performance and excellent fish-target separation
  • Bronze housing for use on stepped, planing, or displacement hull
  • Low-profile, thru-hull housing yields good resolution at speed when installed properly
  • Exclusive Xducer ID® technology
Specifications:
  • Brand: Airmar Technology
  • Acoustic Window: Urethane
  • Cable-Length: 9 m (30'), 10 m (33')
  • Common Use: Fishing
  • Connector: Furuno 12 Pin
  • Country of Origin: USA
  • Display Connector: 12 Pin
  • Functions: Depth, Temperature
  • Hole Size: 95 mm (3-3/4")
  • Hull Material: Fiberglass or wood
  • Material: Bronze
  • Max Deadrise Angle: 24°
  • Max Depth: 400 m (1300')
  • Max Vessel LOA: Up to 11 m (36')
  • Medium Frequency: 60-100 kHz
  • Medium Frequency Beamwidth: 57° to 73° (Port/Starboard) X 16° average (Fore/Aft)
  • Medium-Wide Beamwidth: 57° to 73° beam p/s 16° average f/a
  • Mounting Style: Tilted Element Thru-Hull
  • Power Rating: 1 kW
  • Single or Dual Frequency: Single
  • Tilt Angle: 20°
  • Tilted Element: Yes
  • Water Temperature: -10° to 40°C (14° to 104°F)